Krokusowa Dolina logo

19 lipca 2024

Co robić w Kościelisku, gdy pada deszcz?

Do Kościeliska przyjeżdża się dla wspaniałych Tatr Zachodnich (w tym m.in. dla Giewontu, Doliny Chochołowskiej i Doliny Kościeliskiej), co nie znaczy, że wędrówki po górach to jedyna atrakcja tej miejscowości. Nawet jeżeli pogoda nie sprzyja, nie trzeba spędzać tego czasu w kwaterze. Wręcz przeciwnie - deszcz to świetny pretekst do tego, żeby poznać Kościelisko bliżej, także od tej nieoczywistej strony.

Zwiedzanie muzeów

Gdy świeci słońce, wszyscy ruszają w teren, by zwiedzić jak największą część polskich Tatr i uchwycić na zdjęciach wspaniałe górskie panoramy. Na poznawanie góralskiej kultury nie pozostaje wiele czasu. Dlatego jeśli pogoda nie dopisze, warto nadrobić zaległości i odwiedzić muzea, które opowiadają historię tych ziem. Na zwiedzających czekają ludowe stroje, przedmioty codziennego użytku, drewniane meble, dewocjonalia, dzieła sztuki i zabytkowa architektura - jednym słowem wszystko, co pozwala poczuć klimat dawnych czasów. Gdzie można zobaczyć, "jak to drzewiej bywało"?

Muzea w pobliżu Kościeliska

  • Chałupa Sabały (najstarsza góralska chata na Podhalu!) - Osiedle Krzeptówki 17, Zakopane
  • Muzeum Tatrzańskie. Chałupa Gąsieniców Sobczaków - Droga Do Rojów 6, Zakopane
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. S. Witkiewicza - Kościeliska 18, Zakopane
  • Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" (Muzeum Narodowe w Krakowie) - Kasprusie 19, Zakopane.

Zwiedzanie obiektów sakralnych

Deszczowa aura to doskonały czas na duchową strawę, tym bardziej, że w samym centrum Kościeliska znajduje się piękny drewniany Kościół św. Kazimierza Królewicza. Świątynia zostałą wybudowana w stylu zakopiańskim i składa się z dwóch kaplic, prezbiterium, chóru, dwóch zakrystii, wieży i sygnaturki (niewielkiej wieży z najmniejszym dzwonem). Wewnątrz można podziwiać witraże zaprojektowane przez Stefana Matejkę (bratanka Jana Matejki) i obrazy, w tym wyjątkowy obraz Chrystusa namalowany przez włoskiego więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W pobliżu znajdują się również inne obiekty sakralne, w tym m.in. Kaplica pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Prędówce, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach i Kaplica pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Kirach.

Relaks w wodzie

Co robić w Kościelisku, gdy pada deszcz? Można schronić się pod dachem, jednocześnie nie rezygnując z aktywnego wypoczynku. Około 13 km od Kościeliska znajdują się słynne Chochołowskie Termy, czyli kompleks basenów termalnych, w których temperatura wody sięga 32-38 stopni Celsjusza. Można tutaj skorzystać również z jacuzzi, strefy leczniczej z wodą siarczkową i solankową, a także saun suchych i parowych.

Nieco bliżej od Kościeliska (ok. 7 km) znajdują się Termy Zakopiańskie. Tutaj również nie brakuje atrakcji. Oprócz basenów zewnętrznych i wewnętrznych obiekt oferuje m.in. sauny, grotę solną, siłownię i kręgielnię. Trzeba przyznać, że nawet w deszczowy dzień nie można się tutaj nudzić!

Poznawanie lokalnych smaków

Żeby mieć siły na pływanie i inne aktywności, trzeba najpierw dobrze zjeść. Będąc w Kościelisku, warto udać się do restauracji serwujących slow food, czyli potrawy regionalne przyrządzone z lokalnych składników. Jednym z najbardziej znanych dań kuchni góralskiej jest kwaśnica, czyli kwaśna zupa gotowana na żeberkach. Bardzo popularne są dodatki: oscypek, smalec, zasmażana kapusta i ogórki kiszone.

W podhalańskim menu można znaleźć również m.in.:

  • moskole (placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków),
  • dania z baraniną,
  • pierogi z mięsem,
  • smażonego pstrąga,
  • rosół z kluseczkami,
  • placki po zbójnicku,
  • kanapki z wołowiną,
  • grillowaną kiełbasę.

Co robić w Kościelisku z dziećmi, gdy pada deszcz?

Jak wiadomo, dzieci nudzą się nie tylko podczas deszczu, ale zła pogoda bynajmniej nie ułatwia rodzicom zorganizowania wolnego czasu w górach. Na szczęście w okolicach Kościeliska nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Wystarczy podjechać do oddalonego o kilka kilometrów Zakopanego, by dzieci nie narzekały na brak rozrywek.

Warto wybrać się chociażby do "Podwodnego Światu", w którym można zanurzyć się (nie dosłownie) w świecie tropikalnych ryb, gadów i... mrówek. Dzieci chętnie wybiorą się również do papugarium i "Myszogrodu", w którym można obserwować małe myszy żyjące w misternie wykonanych makietach. Wyjątkowych wrażeń dostarczy również "Iluzja Park", w którym można doświadczyć podmuchu halnego wiejącego z prędkością ponad 150 km/h, a nawet mocy uderzenia pioruna.