11 września 2024
Dlaczego Tatry Zachodnie, a nie imponujące szczyty w Tatrach Wysokich? Otóż Tatry Zachodnie zbudowane są ze skał podatnych na erozję, przez co są niższe niż Tatry Wysokie. Stoki są łagodniejsze, a wierzchołki mają bardziej kopulasty kształt. Podejście jest zatem mniej wymagające, dzięki czemu zaręczyny na szczycie Tatr są osiągalne nie tylko dla doświadczonych piechurów. Poza tym Tatry Wysokie są bardziej oblegane przez turystów i miłośników gór, więc trudno tam o kameralną atmosferę. Które szczyty Tatr Zachodnich warto wybrać na zaręczyny w górach?
Romantyczne zaręczyny powyżej 2000 m n.p.m.? Czemu nie! Również w Tatrach Zachodnich można wspiąć się na całkiem wysoką "górkę". Szczyt Wołowiec zapewnia imponujące widoki na wszystkie strony świata, w tym na panoramę Tatr Wysokich, strzeliste wierzchołki Rohaczy i Jamnickie Stawy w dole. Żeby oświadczyć się na szczycie Wołowca, można wyruszyć zielonym szlakiem od Doliny Chochołowskiej, a pod koniec podążać niebieskim szlakiem prowadzącym od szczytu Rakoń (1879 m n.p.m.) i przełęczy Zawracie.
Szlak wiodący przez Czerwone Wierchy jest jednym z najpiękniejszych w Tatrach. Co ważne, można polecić go również tym osobom, które nie mają wielkiego doświadczenia w górskich wędrówkach. Wycieczkę można zacząć od wyjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), jednak z uwagi na tłumy turystów nie jest to najlepsze miejsce na oświadczyny. Warto natomiast podążać czerwonym szlakiem, by w około trzy godziny zdobyć wszystkie cztery Czerwone Wierchy, czyli: Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.), Krzesanicę (2122 m n.p.m.) i Ciemniak (2096 m n.p.m.). Romantyczną wędrówkę granią Tatr można zakończyć w Dolinie Kościeliskiej, do której prowadzi czerwony szlak.
Oświadczyny na Giewoncie niewątpliwie zrobią ogromne wrażenie na wybrance, ponieważ widoki spod słynnego krzyża są spektakularne. Na szczyt wiedzie kilka szlaków. Można na przykład wyruszyć z Nędzówki w Kościelisku i dojść czerwonym szlakiem na Przysłop Miętusi, a następnie czarnym szlakiem na Grzybowiec i dalej czerwonym szlakiem na Giewont. Warto jednak mieć świadomość, że zdobycie "Śpiącego Rycerza" wymaga już pewnego doświadczenia z uwagi na śliskie skały, fragment zabezpieczony łańcuchami i dużą ekspozycję. Poza tym w sezonie trzeba liczyć się z tłumami na szlaku, ponieważ Giewont należy do najpopularniejszych szczytów w Tatrach.
Żeby oświadczyć się w górskiej scenerii, nie trzeba wyruszać na forsowną wspinaczkę ani przezwyciężać lęku wysokości. W Tatrach nie brakuje łatwo dostępnych zakątków i dolin, które zapewnią wspaniałe tło dla tej podniosłej chwili. Jakie miejsce na zaręczyny w górach wybrać, jeśli nie mamy w planach zdobywania szczytów?
Ta malownicza dolina rozciąga się na długość ok. 8 kilometrów, więc okazji do zadania najważniejszego pytania z pewnością nie zabraknie. Wejście do Doliny Kościeliskiej znajduje się w Kirach, części wsi Kościelisko. Przejście całej doliny aż do schroniska PTTK na Hali Ornak zajmuje ok. 1,5 godziny. Nie warto jednak się spieszyć, ponieważ po drodze znajduje się wiele ciekawych miejsc, w których można poprosić ukochaną o rękę. Takim magicznym zakątkiem jest chociażby Wąwóz Kraków czy Smreczyński Staw, który znajduje się już za schroniskiem. W Dolinie Kościeliskiej znajdują się również jaskinie (Jaskinia Mroźna, Jaskini Mylna, Smocza Jama), które mogą stanowić dodatkową atrakcję zaręczynowej wycieczki.
Najsłynniejsza dolina w Tatrach Zachodnich jest mocno oblegana przez turystów, dlatego zaręczyny w górach warto zaplanować poza sezonem i raczej nie w weekend. Z pewnością jednak warto tu przyjechać, ponieważ dolina oferuje niezapomniane widoki, które rozciągają się przez około 10 kilometrów. Wejście do Doliny Chochołowskiej znajduje się niedaleko Kościeliska, we wsi Witów. Można dojechać samochodem do parkingu przy Siwej Polanie, a dalej pójść pieszo, aż do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej.
Dolina Pięciu Stawów nie bez powodu uważana jest za najpiękniejszą dolinę w Tatrach. Niestety w szczycie sezonu może być trudno o romantyczne warunki, sprzyjające zdaniu sakramentalnego pytania. Niemniej na szlaku znajduje się wiele miejsc, w których oświadczyny zyskają spektakularną oprawę. Pierścionek można wyjąć chociażby przy 70-metrowym wodospadzie Wielka Siklawa lub przy Czarnym Stawie, który jest mniej oblegany niż Morskie Oko. Do Doliny Pięciu Stawów można dojść szlakiem od parkingu przy Palenicy Białczańskiej, zaś trasa do schroniska i z powrotem liczy ok. 17 kilometrów.
Do Doliny Strążyskiej można dojść z Zakopanego ulicą o tej samej nazwie. To doskonała propozycja dla osób, które chcą oświadczyć się w pięknym utoczeniu przyrody, ale obawiają się długich i męczących wycieczek. Szlak prowadzący na główną polanę wiedzie w większości przez drogę szutrową i jest na tyle łatwy, że pokonują go nawet rodziny z wózkami. Warto nadłożyć kilkanaście dodatkowych minut, aby zobaczyć urokliwy wodospad Siklawica. Kto wie, być może to będzie właśnie to miejsce, w którym wybranka odpowie "TAK"?
Żeby poprosić swoją ukochaną o rękę, nie trzeba pokonywać kilometrowych tras ani wspinać się na dwutysięcznik. Warto mieć plan awaryjny na wypadek deszczu, ekstremalnych upałów czy kontuzji (swojej własnej lub wybranki). Luksusowe apartamenty Krokusowa Dolina zapewniają doskonałe warunki dla par, które zamierzają scementować swój związek w otoczeniu gór. Nasz obiekt usytuowany jest wśród luźnej zabudowy, dzięki czemu oświadczyny upłyną w kameralnej atmosferze, a zakochani będą mogli podziwiać niczym niezmącone widoki na Tatry. Wspólne chwile może urozmaicić romantyczna kolacja lub relaks w saunie znajdującej się w apartamentach na piętrze.
Zapraszamy do dokonywania rezerwacji