29 czerwca 2024
Kościelisko to duża podhalańska wieś, położona obok Zakopanego, pomiędzy Doliną Kościeliską w Tatrach a Pogórzem Gubałowskim. Spokojna miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową dla osób, które chcą spędzić czas na obcowaniu z przyrodą i na wędrówkach po górach. A oto krótki poradnik dla wszystkich, którzy zamierzają odwiedzić Kościelisko - przystanki i dojazd z różnych kierunków to tylko niektóre zagadnienia opisane w niniejszym artykule.
Kościelisko sąsiaduje z Zakopanem, które samo w sobie jest bardzo dobrze skomunikowane. Do "stolicy polskich Tatr" można dojechać samochodem, autobusem (busem, autokarem), a także pociągiem. Turyści, którzy wybiorą trzecią opcję, mogą następnie przesiąść się do autobusu lub zamówić taksówkę (w Kościelisku nie ma linii kolejowej). Jeśli chodzi o odległość Kościelisko - Zakopane, to do pokonania jest ok. 4,6 km. Tyle dzieli dworzec PKP przy ulicy Chramcówki w Zakopanem od pierwszego przystanku w Kościelisku (Kościelisko - Sobiczkowa). Przez Kościelisko przebiega droga wojewódzka nr 958.
Podróż z Krakowa do Kościeliska zajmie około 2 godziny (do przebycia jest ok. 112 km), choć w sezonie trzeba liczyć się z zatorami. Można jechać słynną "Zakopianką" aż do Rabki-Zdroju. Żeby ominąć początkowe korki, można pojechać najpierw trasą 967, a w Myślenicach zjechać na "Zakopiankę". W okolicach Rabki-Zdroju można kontynuować podróż wzdłuż drogi krajowej nr 47 (część "Zakopianki") lub wjechać na drogę wojewódzką nr 958, która biegnie m.in. przez Rabę Wyżną, Czarny Dunajec i Chochołów. Przystanek Kościelisko pojawi się po przejechaniu od 15 km (licząc od Chochołowa).
Z centrum Warszawy do Kościeliska jest ok. 450 km, więc trzeba przygotować się na ok. 6-godzinną podróż samochodem. Można pojechać krajową "siódemką", która prowadzi m.in. przez Grójec, Radom, Skarżysko-Kamienną i Kielce. Nieco więcej czasu zajmie dojazd przez trasę E67/E75, która biegnie przez Rawę Mazowiecką, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Dąbrowę Górniczą i Chrzanów. Obie trasy prowadzą do Krakowa, skąd należy jechać dalej "Zakopianką". Do Kościeliska można dojechać od strony Chochołowa lub Zakopanego (patrz poprzedni akapit).
Odległość Kościelisko - Zakopane jest w zasadzie pomijalna przy podróżowaniu samochodem z dalszych zakątków kraju. W przypadku Wrocławia dystans wynosi ok. 375 km, a całą podróż można pokonać w niespełna 5 godzin. Większość trasy przebiega przez autostradę A4/drogę krajową nr 5 - wystarczy cały czas kierować się na Katowice, a następnie na Kraków. Można również zjechać w Katowicach na drogę krajową nr 86 i jechać przez Tychy, Pszczynę, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Białą, a następnie Żywiec i miejscowości powiatu żywieckiego. Trasa biegnie przez słowackie miasta Namiestów i Trzcianę, a na końcu łączy się z drogą wojewódzką nr 958 w Chochołowie.
Znajomość przystanków autobusowych z pewnością przyda się osobom, które jadą w góry komunikacją zbiorową. Osoby podróżujące z dalszych regionów Polski mogą dojechać pociągiem do Zakopanego (np. z Warszawy dostępne są połączenia bezpośrednie i z przesiadką w Krakowie), a następnie wsiąść do autobusu na dworcu PKP i dojechać nim do wybranego przystanku w Kościelisku. Do Zakopanego można dojechać również busem lub autokarem prywatnego przewoźnika - bezpośrednie połączenia są dostępne m.in. z Krakowa i Katowic. Poniżej prezentujemy wykaz przystanków w Kościelisku na trasie od pierwszego przystanku (Sobiczkowa) do ostatniego (Dolina Kościeliska).
Spokojna, kameralna wieś stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Tatr Zachodnich. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można wybrać się do Doliny Chochołowskiej lub zdobyć Giewont, z kolei turyści, którzy wolą krótsze i mniej wymagające wędrówki, mogą zwiedzić Dolinę Kościeliską czy Gubałówkę. Niemniej osoby, które chcą zwiedzić Tatry Wysokie, zapewne będą chciały wiedzieć, jak dojechać z Kościeliska do Zakopanego. Otóż wystarczy podążać drogą wojewódzką nr 958 - najpierw ul. Nędzy Kubińca, a następnie ul. Powstańców Śląskich. Samochodem można dojechać w ok. 8 minut, z kolei rowerem - w niespełna 15 minut.
Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego z kasą biletową znajduje się w części miasta o nazwie Kuźnice, która znajduje się ok. 4 km od centrum. Jak dojechać z Kościeliska do Kuźnic? Najpierw należy dotrzeć do Zakopanego, a następnie na rondzie Solidarności trzeba trzymać się prawej strony i wjechać w Aleję 3-Maja. Następnie należy przejechać przez rondo Jana Pawła II i jechać prosto w kierunku ul. Przewodników Tatrzańskich lub skręcić w lewo na Drogę Oswalda Balzera, a następnie pozostawić samochód na jednym z płatnych parkingów. Odległość Kościelisko - Zakopane Kuźnice można pokonać w 15 minut, jednak wiele osób woli pojechać rowerem, co zajmuje zaledwie 40 minut.
Żeby dotrzeć do jednej z największych atrakcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, najpierw należy dojechać do Zakopanego, a następnie na rondzie Jana Pawła II zjechać w trzeci zjazd w kierunku Drogi Oswalda Balzera. Droga ta prowadzi aż do Parkingu Łysa Polana przy Palenicy Białczańskiej. W szczycie sezonu bilety parkingowe wyprzedają się jak świeże bułeczki, jednak problem z zaparkowaniem samochodu to nie powód, aby rezygnować z wycieczki Kościelisko - Morskie Oko.
Jak dojechać na miejsce komunikacją publiczną? Wystarczy przyjechać w okolice dworca PKP w Zakopanem i złapać autobus lub skorzystać z usług prywatnego przewoźnika. Należy wypatrywać tabliczek z napisem "Morskie Oko", "Łysa Polana" lub "Palenica Białczańska", choć zdarza się, że kierowcy sami szukają osób chętnych na przejazd.