2 października 2024
Jeżeli pogoda dopisze, góry zimą wyglądają wprost bajecznie. Nie trzeba nam wierzyć na słowo - wystarczy obejrzeć zdjęcia dostępne w internecie albo przyjechać i przekonać się o tym na własne oczy. Osobom, którym marzy się piękna zima w górach, można z pewnością polecić polskie Tatry. Jest tutaj wiele punktów widokowych, z których można podziwiać górskie panoramy bez zapuszczania się na szlak. W Zakopanem warto wybrać się na Antałówkę, z kolei w położonym obok Kościelisku malownicze pejzaże zapewniają rejony Salamandry i Śmiechówki. Ponadto w Tatrach funkcjonują całoroczne koleje linowe na Gubałówkę i Kasprowy Wierch, a nie ma piękniejszych widoków niż te oglądane z samej góry.
Gdzie jechać w góry zimą, jeśli nie mamy doświadczenia w zdobywaniu szczytów, ale bardzo chcemy nacieszyć oczy zimowym krajobrazem? Poza wyżej wymienionymi miejscami warto udać się na mniej wymagające szlaki, które są bezpieczne o tej porze roku i nie wymagają forsownej wspinaczki. Poniżej kilka propozycji.
Droga pod Reglami to niemal płaski szlak o długości 8 kilometrów, który wiedzie od skoczni COS Wielka Krokiew w Zakopanem aż do wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach (Kościelisko). Widoki w dużej mierze są zasłonięte przez okazałe świerki (regiel to zalesione partie gór), jednak szlak doskonale nadaje się na rozgrzewkę dla osób początkujących. Zima w górach może być jednak bardziej ekscytująca, jeżeli z drogi odbijemy w kierunku dolin reglowych. Odchodzą stąd szlaki do Doliny Białego, Doliny ku Dziurze, Doliny Strążyskiej, Doliny za Bramką i Doliny Lejowej. Warto udać się szczególnie do Doliny Strążyskiej, na końcu której znajduje się Wodospad Siklawica.
Góry zimą dla początkujących zwykle kojarzą się z niższymi pasmami, jak na przykład z Pieninami, Beskidem Sądeckim czy Beskidem Śląskim. Jednak również w Tatrach nie brakuje miejsc, które zapewnią wspaniałe przeżycia niedoświadczonym piechurom. Poza Drogą pod Reglami warto wybrać się do Doliny Kościeliskiej, do której wejście znajduje się w przysiółku Kiry w Kościelisku. Spacer od wylotu doliny do schroniska na Hali Ornak zajmuje ok. 1,5 godziny, przy czym szlak jest szeroki, równy i odśnieżany.
Osobom, którym marzy się piękna zima w górach, można jednak polecić zejście z głównego ze szlaku w kierunku największych atrakcji Doliny Kościeliskiej. Chodzi tutaj szczególnie o takie miejsca jak:
Piękna zima w górach bez Morskiego Oka? Trudno sobie wyobrazić wypad w Tatry bez jednej z największych atrakcji Podhala. Tym bardziej, że 9-kilometrowy spacer do Morskiego Oko wiedzie drogą asfaltową, więc nie powinien sprawić problemu osobom początkującym czy dzieciom. Po drodze można zobaczyć Wodogrzmoty Mickiewicza, a na miejscu można podziwiać jeden z najbardziej malowniczych widoków w Tatrach na Rysy, "żabie" szczyty i Mięguszowieckie Szczyty. O tej porze panorama będzie wyjątkową atrakcją ze względu na zamarznięte jezioro i ośnieżone żleby kontrastujące z ciemnymi skałami.
Wyjazd w góry z dziećmi rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę miejsca, w których pociechy nie będą się nudzić ani narzekać na zbyt męczące wędrówki. Warto skorzystać z wyżej wymienionych pomysłów na łatwe szlaki, a przy okazji sprawdzić ofertę lokalnych atrakcji. Gdzie w góry zimą z dzieckiem warto się wybrać w czasie przerwy świątecznej lub ferii?
Stolicy polskich Tatr nikomu nie trzeba przedstawiać. Miasto przez cały rok kusi atrakcjami, które przyciągają dzieci w każdym wieku i nie tylko (w wielu miejscach dorośli będą bawić się nie gorzej niż ich pociechy). Do najbardziej popularnych należą:
Gdzie w góry zimą z dzieckiem warto przyjechać, aby uniknąć tłumów? Doskonałą bazą wypadową dla całej rodziny jest sąsiednie Kościelisko. Niespełna 5-tysięczna wieś zapewnia bardziej kameralne warunki, a jednocześnie pozwala na szybki dojazd do atrakcji Zakopanego (z centrum Kościeliska do centrum Zakopanego jest ok. 10 minut jazdy samochodem). Co więcej, z Kościeliska można również szybko dojechać do największych term w Polsce w Chochołowie, w których można skorzystać z 30 niecek basenowych z licznymi wodnymi atrakcjami. Natomiast w samym Kościelisku znajduje się kilka wyciągów narciarskich, które są przystosowane dla rodzin z dziećmi, a także początkujących i średniozaawansowanych narciarzy.
Gdzie zimą w góry z dziećmi warto przyjechać, żeby cała rodzina mogła poszusować na nartach lub snowboardzie? Mekką zimowych sportów w Polsce jest m.in. Szczyrk, czyli niewielkie miasto w Beskidzie Śląskim. W mieście działają trzy duże ośrodki narciarskie oraz kilka mniejszych, które zapewniają zróżnicowane trasy dla osób na każdym etapie zaawansowania. Małe dzieci mogą skorzystać z przedszkola narciarskiego, z kolei starsze ze szkoły narciarskiej - w obu przypadkach nauka jazdy na nartach lub snowboardzie odbywa się pod okiem licencjonowanego instruktora. Ponadto całą rodziną można wybrać się na przejażdżkę kolejką linową, by zobaczyć panoramę Beskidu z najwyższego punktu widokowego w okolicy (Skrzyczne - 1257 m n.p.m.).
Zima w górach może być wspaniałym przeżyciem również dla osób, które nie jeżdżą na nartach ani nie mają doświadczenia w trekkingu. Ważne jednak, aby baza wypadowa zapewniała łatwy dostęp do atrakcji, a zarazem pozwalała na ucieczkę od zgiełku miasta. Dobrym wyborem jest chociażby wskazane wcześniej urokliwe Kościelisko, które sąsiaduje z Zakopanem, a jednocześnie stanowi bramę do Tatr Zachodnich. Wygodne zakwaterowanie w pobliżu wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego zapewniają nowoczesne i kompleksowo wyposażone apartamenty Krokusowa Dolina, w których może zatrzymać się od 4 do 8 osób. Z naszych apartamentów rozpościera się widok na panoramę Tatr z Giewontem, więc to doskonałe miejsce dla osób, którym marzy się piękna zima w górach. Zapraszamy serdecznie!